KAKO DA POMOGNETE SVOM DETETU UKOLIKO ONO ISPOLJAVA NASILNO PONAŠANJE PREMA DRUGOM DETETU / DECI ?
1. OMOGUĆITE VAŠEM DETETU DA "ČINI DOBRO"
Smišljajte zajedno sa njim načine da pomaže drugima u kući, školi ili u komšiluku ( npr. "Misliš li da možeš da pomogneš bratu oko zadatka? , "Možeš li pomoći drugu da popravi ocenu iz.... " i sl. )
2. NAUČITE DETE DA VERUJE U SEBE, da shvati šta sve može da radi, da razvije svest o tome da doprinosi. Pogodne su sve situacije koje pomažu da razvije osetljivost za druge, empatiju. Pomozite svom detetu da posmatra iste stvari i pojave iz tuđe perspektive. Tako će naučiti da prepozna kako se neko oseća, tuđu tugu, povređenost, uznemirenost.
3. NEKA SHVATI KAKO NJEGOVI / NJENI POSTUPCI UTIČU NA DRUGE
Neka pitanja koja mogu da pomognu jesu:
Kako si se osećao/la kada si pomogao/la?
Kako si se osećao/la kada si gurnuo/la onog dečaka?
Šta misliš, kako se on/ona osećao/la?
Šta misliš, zašto to nije nikome rekao/la?
Šta si osećao/la pre nego što si to učinio/la?
Šta ćeš sledeći put učiniti da bi izbegao/la takvo ponašanje?
4. POHVALITE VAŠE DETE za napor koji ulaže svaki put kad odabere nenasilno i odgovorno ponašanje. Podržite svaki napor deteta da ispoštuje porodična i školska pravila.
5. POMOZITE VAŠEM DETETU DA USPOSTAVI I NEGUJE PRIJATELJSTVA.
Naučite ga da deli i uvažava stavove drugih. Pomozite mu da shvati da ne može nikoga da prisili na druženje; da svi imaju mogućnost izbora - da prihvate ili odbiju njegov poziv na igru.
6. BUDITE U TOKU I PRATITE ŠTA VAŠE DETE RADI.
Saznajte sa kim se druži, gde se kreće i šta radi. Provodite vreme sa svojim detetom. Odredite odgovarajuća pravila koja se odnose na njegovo ponašanje, aktivnosti i izlaske. Sve ovo može pomoći vašem detetu da oseća da brinete o njemu i da bude sigurnije u sebe.
7. PRONAĐITE ZAJEDNIČKU ZABAVU U IGRAMA BEZ NASILJA.
Proverite koje emisije dete gleda na televiziji, uključujući crtane filmove, da li igra video igre sa nasilnim sadržajem...Promenite porodični i dečiji odnos prema medijima. Zamolite ukućane da smanje sopstveno nasilje i agresiju. Vikanje i povišeni tonovi takođe su nasilje. Ako je to nemoguće, potrudite se da vaše dete tome ne prisustvuje.
8. SARAĐUJTE SA ŠKOLOM i dogovorite se o načinima pomoći detetu za menjanje agresivnog/nasilnog ponašanja. Ukoliko vam treba podrška za vaspitavanje deteta, zatražite pomoć školskog psihologa, pedagoga, socijalnog radnika ili stručnjaka za mentalno zdravlje dece pri domovima zdravlja ili bolnicama, odnosno klinikama.
9. NASILJE JE OZBILJAN PROBLEM, NE MOŽETE GA REŠITI SAMI!
Nemojte se stideti da potražite pomoć stručnjaka. Oni zato postoje. Najvažniji princip suprotstavljanju nasilju glasi: NE ĆUTITE O NASILJU!
Vaš napor da smanjite nasilno ponašanje deteta veliko je ulaganje u njegovu budućnost. Deca koja se nasilno ponašaju u početku prolaze bez posledica. Nekad čak mogu biti popularnija.
IMAJTE NA UMU... Ali, vremenom se ta situacija menja i posledice za takvu decu postaju sve ozbiljnije.
Нема коментара:
Постави коментар